MELAMIN LÅGER TIL KØKKENET
Hos Søgaard køkkenfornyelse har vi et bredt udvalg af melamin låger, designs og farver til køkkenet. I vores lågesortiment finder du et stort udvalg af melamin låger til køkkenet.
Vi tilbyder dig en billig køkkenrenovering, her udskiftes dine nuværende låger mens du beholder de nuværende skabe. De nye melamin låger monteres på de eksisterende skabe og du vil føle at du har fået et helt nyt køkken.
Har du lyst til at se vores lågesortiment i dit eget hjem? Så bestil et gratis besøg fra en af vores konsulenter. Så kan du vurdere lågerne nog farvemuligheder i det rette miljø. Hvis det lyder interessant, så kontakt os.
Nedenfor kan du få et overblik over vores sortiment.
Vores konsulentbesøg er gratis og uforpligtende.
MELAMIN LÅGER
Melamin-belagte spånplader (”micro-laminat”) med ABS kantbånd er markedets mest konkurrencedygtige lågefront. Melamin låger findes i utallige design- og farvevalg. Kanter i 0,8 mm ABS som melamin. Kanter kan også leveres i x-finer, sort samt alu look og bøg (de sidste 2 er i 2 mm).
NYHED I 2020
Nye Fenix farver så vi nu har ialt 7 som standard – samt ny 22mm grebsfront med afbrudt greb.
FENIX laminat har nogle fordele:
Har en lav refleksionsgrad
Super mat
Føles silkeblød at røre ved
Tager stort set ikke imod aftryk ved berøring
Slidstærkt
Er modstandsdygtigt over for slitage
Har antibakterielle egenskaber, da den er lukket i overfladen

Fenix 0029
Hvid

Fenix 0718
Grå

Fenix 720
Sort

Fenix 0724
NY - Mørk grå

Fenix 0750
NY - Grøn

Fenix 0750
NY - Grøn

Fenix 0754
NY - Blå
FARVER PÅ KØKKENLÅGER
Hos os har vi opdelt vores farver og dekorer i tre kategorier: Ensfarvede, laserede og træmønstrede låger til køkken, bad og garderobeskabe.
Uanset dit valg af lågetype, vil du med den ensfarvede version opleve, at den kan bruges på alle lågetyper.
Vores laserede sortiment, passer ind i mange typer af bolig- og køkkenindretninger, den er derfor også et populært valg blandt vores kunder. Farverne spænder helt fra hvidlaseret til sortlaseret.
Sidst vores træmønstrede sortiment. Træfarver på lågerne i køkkenet giver en hyggelig og afslappet stemning. Vores træmønstrede låger er af høj kvalitet, og giver et stærkt indtryk af naturtro materialer
Alle vores farve- og lågetyper er udført i holdbart materiale og er yderst rengøringsvenligt. Det sikre, at dine nye låger tåler dagligt brug i mange år.

Nr. 09 Hvid

Nr. 10 Antracit grå

Nr. 16 Akacie

Nr. 17 Hvid ask

Nr. 18 Ask lud

Nr. 27 Almue grå

Nr. 28 Laseret ask

Nr. 30 Hvid højglans
MELAMIN LÅGER - DECOR PLAN SERIEN
Plan serien er 19 mm og emnet er i ét stykke.

Nr. 100
Børstet hvid eg

Nr. 101
Børstet antik eg

Nr. 102
Drivtømmer eg

Nr. 105
Børstet natur eg

Nr. 106
Mørk brun elm

Nr. 107
Halifax hvid eg

Nr. 108
Sort struktur

Nr. 109
Beton

Nr. 110
Vicenza eg
MELAMIN LÅGER - DECOR TRIO SERIEN
Decor Trio serien er 19 mm tyk, låger og skuffer er i 3 stykker, 2 sidestykker og midterstykke, med vandret åreretning. Tilbehør laves i ét satykke som i Decor Plan.

Nr. 200
Børstet hvid eg

Nr. 201
Børstet eg Vitrine

Nr. 201
Børstet antik eg

Nr. 202
Drivtømmer eg
